Akrilik Silikon Katkılı

Akrilik Silikon Katkılı

Silikonlu boya çeşitlerinden biri olan akrilik- silikon katkılı boyalar yüksek kaliteli boyalardan bir tanesidir. Esnek ve dayanıklı özelliği sayesinde bu boyalar uygulandığı zeminde yapışıklık hissi vermez. Ayrıca yapışkanlık gibi bir durum da söz konusu olmaz. Yine bu tür haller olmadığından dolayı duvarın çatlaması ya da sıvada kabarma gibi durumlar da meydana gelmemiş olur. Yüksek performanslı olmalarının yanı sıra farklı hava koşullarına da oldukça elverişli olan boya modelleridir. Dış cephe boya olarak da kullanılan bu boyalar emilme gücü yüksek boyalardır. Ayrıca su bazlı bir malzeme olduğunu da eklemek gerekiyor.

Akrilik Silikon Nedir?

Kullanım alanı oldukça yaygın olan bu boyaların ayrıca saymakla bitmeyecek olan avantajlarından da söz etmek gerekiyor. Akrilik ve silikon katkılı olan boya modellerinde boyanın içerisinde silikon maddesi yer aldığından dolayı su emiciliği yüksektir. Aynı zamanda son kat kaplama ve izolasyon malzemelerinden de bu sayede verim almak mümkündür. Yüzeyde yar alan tozlu katmanın sağlam bir şekilde tutulmasına da imkan sağlanır. Bu tür malzemeler insan sağlığına zararlı olmayıp yaygın bir şekilde kullanılmaktadır. Kullanım esnasında istenilen görüntüye erişmek için uygulanacak olan zeminin tozlu ya da kirli olmamasına özen göstermek gerekmektedir. Zeminde kabarmış olan ya da eski boyalar var ise bunlar temizlenmelidir. Temiz, kuru ve sağlam bir yüzeye uygulanan boyalar daha estetik olmaktadır.

Akrilik Silikon Fiyatları

Silikonlu boya fiyatları, markalara göre farklılık göstermektedir. Silikonlu akrilik olarak kullanılan astarlar da bulunmaktadır. Bunlar beton, alçı, macun, gözenekli olan yüzeyler, eski boyalı yüzeler, alçı panel gibi farklı alanları kapatmak ve akrilik- silikon katkılı boyanın daha güzel görünmesine imkan tanımaktadır. Yüzey temiz olduğunda boya gibi astarın da yapışması kolay olacaktır. Ayrıca akrilik silikon katkılı boyalar uygulandıktan sonra 2. Kat için 6 saat beklemek gerekmektedir. Plastik boyadan farklı olan bu boyalar duvarda pürüzsüz bir görünüm elde etmek için idealdir. Silikon katkılı boyalar leke oluşumunda silinebilir özelliğe sahiptir. Bunun yanı sıra nefes alma özelliği olduğundan dolayı duvarlarda terleme gibi olumsuz durumlar da meydana gelmeyecektir.