Akrilik Silikon Katkılı Astar Özellikleri ve Avantajları Nelerdir

Akrilik Silikon Katkılı Astar Özellikleri ve Avantajları Nelerdir

Silikon katkılı astar boya son yıllarda pek çok kişi tarafından tercih edilmektedir. Özellikle silikon katkılı boya duvara uygulandığında yapısından dolayı bir yapışkanlık ve esneyebilme yeteneği oluşmaktadır. Bu şekilde zaman içinde oluşabilecek her türlü çatlama ve dağılmayı engellemektedir. Zamana karşı çok dirençli olan bu boyalar aynı zamanda doğal olaylar sonucundaki yıpranmayı da en aza indirmektedir. Özellikle fazla yağış alan bölgelerde evlerin duvarlarında boya kabarmaları gibi olaylar meydana gelmektedir. Silikon katkılı astar boya yapısındaki su taşıyabilme özelliği ile kabarma veya şişme gibi olaylar meydana gelmeden rahatlıkla suyu absorbe edebilmektedir.

Silikon Katkılı Astarın Kullanım Alanları Nelerdir?

Silikon katkılı boya kullanıcısına sağladığı büyük avantajlardan dolayı en çok tercih edilen boya çeşitlerinden biri haline gelmiştir. Bu noktada boyanın pek çok yüzeye güvenle uygulanabilir yapıda olması da kullanım alanını genişletmektedir. Özellikle beton, sıva ve alçı yüzeylerin yanı sıra gözenekli ve su koruması sağlanmak istenilen yüzeylere uygulanmaktadır. Özellikle suyun duvarlara ulaşmasının istenilmediği durumlarda duvara koruyucu malzemenin üzerinden uygulanarak ek bir koruyuculuk sağlamaktadır. Ev ve işyeri dekorasyonunda yoğun olarak kullanılan silikon katkılı astar boya son yıllarda dış dünya ile temas eden bazı yüzeylerin korunması için kullanılmaktadır. Son olarak daha önce boyanmış olan yüzeylere de rahatlıkla uygulanmaktadır.

Silikon Katkılı Boyanın Kullanımı ve Uygulama Biçimi

Silikon katkılı boyanın özellikle uygulanışı diğer boya çeşitlerinden pek farklı değildir ancak uygulama öncesi ve sonrasında bazı şeyleri dikkate almak gerekir. Yapısından dolayı yapışkanlık özelliği ön planda olan boyanın bu özelliğini ortadan kaldıracak her türlü maddenin uzaklaştırılması önem taşımaktadır. Özellikle duvarda bulunabilecek yağ ve toz kalıntıları temizlenmez ise bu noktaya uygulanan boyadan istenilen verim alınamayacaktır. Boya uygulanacak bölge tüm yabancı maddelerden arındırdıktan sonra boyanması ile sağlıklı ve uzun süreli olmasını sağlayabilirsiniz. Bunun yanı sıra boyanın ardından yüzeye yapacağınız herhangi bir uygulama için en az 6 saat beklemeniz uzmanlar tarafından önerilmektedir. Altı saat boyunca kimyasal olarak duvara bağlanan boya daha sonra yapılacak tüm işlemlere açık hale gelir.