Astar Boya Neden Kullanılır?

Astar Boya Neden Kullanılır?

Hanımlar, çoğunlukla yüzlerine makyaj yapmadan önce bir miktar astar sürüyorlar. Astarlama ürünleri ağırlıklı olarak makyajın daha uzun süre dayanmasına yardımcı olmak, cildin yüzeyini pürüzsüzleştirmek ve hatta cilt tonunun homojen olması için kullanılır. Herhangi bir solma veya lekelenme, bir astar uygulanarak kolayca önlenebilir. Bu aynen boya  için de geçerlidir. Boyanın altında kalan bölge olması gerektiği gibi değilse, boya düzgün şekilde kurumaz. Düzensiz bir parlaklık ve lekeli bir görünüş sergileyebilir. Fırça izleri belli olabilir. Ayrıca astarsız boyanın ömrü kısalır ve daha erken pul pul dökülmesine de neden olabilir. Astar, boyanın üzerine yayılması ve bağlanması için pürüzsüz ve tutarlı bir katman oluşturur. Astar boya temeldir, sağlam bir altyapıdır. Bir yüzeyi astarlamadan boyamak, alttaki yüzeyi kapatmak için muhtemelen daha fazla kat boya gerekmesine neden olacaktır. Yeni bir alçıpan, çıplak metal, önceden boyanmış tuğlalar veya başka herhangi bir yüzey için, tüm boyama projelerinde öncelikle astar  uygulanması tavsiye edilir. Astar boya  % 20-30 sentetik reçine, % 60-80 solvent ve % 2-5 katkı maddesinden oluşan yapışkan düz boyadır. Daha iyi dayanıklılık için bazı astarlar ayrıca polietilen içerebilir. İyi yapışacak ve son kat boyalar için tutarlı bir zemin sağlayacak şekilde tasarlanmıştır.

Dış Cephe Astarı Nasıl Uygulanır?

Boyadığınız bina eski ise öncelikle mevcut boya ve sıva çatlaklarını tamir etmelisiniz. Yarıkları  ve çatlakları iyice ortaya çıkarmak için spatula veya mala kullanılır. Zayıf sıva ve boya kaldırıldıktan sonra bu boş alanlar dış cephe macunu üzerine sıvanmalıdır.Gerekli sıva onarımları yapıldıktan sonra astarın yapılma zamanı gelmiştir. Dış cephe astar boya, son kat boyadan verimlilik elde etmek için gerekli olduğundan son derece önemlidir ve boyanın uzun yıllar dayanabilmesi için kullanımı zaruridir. Projeye başlamadan önce, boya kabın dibine çökme yapabildiği için, önce astarın karıştırılması gerekir. Aynı zamanda kullanım talimatına uygun olarak inceltilir. Astarı boyanacak duvarın kenarlarına uygulamak için fırça kullanılır. Astar duvar kenarlarının etrafına uygulandıktan sonra ruloya geçebilirsiniz.. Astarı uygularken, katmanları çok kalın yapmadan tüm alanı boyadığınızdan emin olun. Ayrıca, astarın üstüne son kat boyayı atmadan önce, duvara uygun şekilde sertleşmesi ve boya tabakasını kabul etmeye hazır olması için uygun kuruma süresini sağlayın.

Leke Tutmayan Dış Cephe Astarı

İyi bir dış cephe boyası, her türlü hava koşuluna karşı dayanıklıklık gösteren,nem tutmayan, uygulanması kolay ve canlı renkelere sahip olan bir boyadır. Böyle bir boyanın kendisini gösterebilmesi , dış cephe astarının yüksek kaliteli olmasına bağlıdır. Dış cephede son kat boyanın tutunacağı sağlam yüzeyler oluşturma görevi, dolgulu içeriğe sahip, leke tutmayan dış cephe astarı sayesinde yerine getirilir.