Astar Boyası

Astar her boyama projesinde her zaman gerekli değildir. Bir astarı ne zaman kullanmanız gerektiğini bilmek için önce hangi tür astarların mevcut olduğunu ve bunların ne için kullanılması gerektiğini anlamanız gerekir. Amaçlanan kullanımlarını anlamanın en iyi yolu, önce bunlara astar kategorilerine göre bakmaktır. Yeni alçıpan boyayı sünger gibi emer ve bazı alanlarda diğerlerinden daha iyi örtmesine neden olur; özellikle alçıpan çamur derzlerini çevreleyen alanlarla karşılaştırırken iyi bir seçim olur.  Son katınızla iyi bir görünüm elde etmenizi sağlaması için boyama işleminden önce astar kullanmak her zaman iyi bir fikirdir. Ayrıca kaliteli bir astar kullanmak, genellikle kaliteli bir iç mekân boyasının birden çok katını kullanmaktan çok daha uygun ve hesaplıdır.

Astar Ne İşe Yarar

Boya astarı nedir ve bir iç mekânı astarlamak aslında ne işe yarar? Astar boyamak üzere olduğunuz yüzeyin hazırlanmasına, mühürlenmesine ve korunmasına yardımcı olarak daha iyi görünen dış ve iç duvarlara yol açar. Bir astar üzerine boyama yapmak zahmetli görünebilir, çünkü esasen işi iki katına çıkarıyorsunuz, bu belirli projeler için önemli bir adımdır. Ancak tüm işler astar gerektirmez; boyadığınız yüzey (kötü bir leke var mı?), kullandığınız boya türü ve örtmeyi planladığınız gölge gibi çeşitli faktörlere bağlıdır. Astarlama yapıp yapmama konusunda şüphe duyduğunuzda, devam edin ve boyama işinize ekleyin. Astarlama, iç (veya dış) duvarlara zarar vermez ve fırça darbelerinizi uygulama şansınız olur. Ayrıca boya üreticisine danışın ve astarlamanız gerekiyorsa, optimum yapışma için hangisinin en iyi astar olduğunu ve hangisinin seçtiğiniz boya ile uyumlu olduğunu sorun.

Astar Boyası Modelleri

Kendinden Astarlı Boya, içine astar karıştırılmış boyadır. Boyama işleminizden astarlama adımını tamamen ortadan kaldırmanıza olanak tanır. Bu tip boya ürünü boya astarı dahil çeşitli isimler altında satılmaktadır. Bunun dışında Astar boyası modelleri birçok çeşide ayrılmaktadır. Astar boyası hem yeni yapılan hem de önceden yapılan binaların vazgeçilmezidir. Astar ister iç cephe ister dış cephe boyaması olsun, boya işlemlerinde bir numaralı yardımcınızdır. Astar boyası modellerini detaylı araştırma yaptıktan sonra seçmeniz gerekmektedir.