Bir Oda İçin Ne Kadar Boya Gider?

Bir Oda İçin Ne Kadar Boya Gider?

Duvar boyamadan önce düşünülmesi gereken birçok ayrıntı bulunur. Bunlardan ilki boyanacak oda için ne kadar boya gerektiğidir. Boyanın yetmemesi durumunda istenmeyen sonuçlar elde edilebilir. Bu konuda boya metrajı hesaplama en sık başvurulan yöntem olarak karşımıza çıkmaktadır. Evinizin duvarlarını kendiniz boyamak istiyorsanız metrekare başına hesaplama yapmak çok işinize yarayabilir. Bu şekilde boyalar ve fiyatlarına bakarak bu işin maliyetini hesaplayabilirsiniz. Özellikle evini boyatmak isteyenler bu iş çok fazla bütçe ayırmadıklarında güvenli bir yöntem olan bu maliyet hesaplama yoluna başvurmaktadır. Bu şekilde kişiler sürpriz fiyatlar karşılaşmamaktadır. En önemlisi yeterli miktarda boya kullanarak ihtiyaç duyulan yeri boyayabilmekteler. Evinizi boyatmak için profesyonel yerlerden hizmet almak istediğinizde yine bu maliyet hesaplama yöntemi işinize yarayabilir.

Boya Metrajı Nasıl Hesaplanır?

Duvar boyası yaptırmak evi bir çırpıda temizleyen ve bakım yapan yöntemlerden birisidir. Evinin daha aydınlık ve modern bir görünüme kavuşmasını isteyenler boya yaptırmayı tercih ederek yeni bir dekorasyona kavuşmaktadır. Duvar boyası yapmak için öncelikle ne kadar boya lazım olacağı merak edilmektedir. İşin yarıda kalması ya da geride fazladan boya kalarak gereksiz masraf edilebilmektedir. Tüm bunlardan kurtulmak için boya metrajı hesaplama yoluna gidilmektedir. Bunun için metrekare başına ne kadar boya gideceği hesaplanmaktadır. İlk olarak duvar alanı hesaplanarak kaç metrekare ölçüye sahip bir duvar olduğuna bakılır. Genellikle 2 buçuk litrelik bir boya 10 metrekarelik bir duvarı boyamaktadır.

Duvar Alanı Nasıl Hesaplanır?

Evinde değişiklik yapmak isteyenler çoğunlukla duvarları boyama yoluna başvurmaktadır. Boya yenilemesi, temizlemesi, izolasyon gibi sebeplerden dolayı tercih edilmektedir. Ev sahipleri öncelikle ne kadar boya gideceğini merak etmektedirler. Boya metrajı hesaplama mutlaka boya alınmadan önce yapılması gereken bir işlemdir. Bunun için ilk olarak duvar alanı hesaplanmaktadır. Duvarın en ve boyu mezura yardımı ile ölçülerek birbiri ile çarpılır. Bu boyanacak her duvar yüzeyi için tekrarlanır. 2.5 litrelik boyalar genelde maksimum 15 metrekarelik bir alanı boyamak için tercih edilirken; 7.5 litrelik boyalar 20 veya 30 metrekarelik bir alanı boyamada kullanılmaktadır.