Boya Astarı Nasıl Yapılır?

Boya Astarı Nasıl Yapılır?

Boya öncesi, boyama için harcanan zamanı azaltmak, boyayı etkin kullanmak ve boya ile yüzeyin hizmet ömrünü uzatmak için yüzey temizliği yapılması esastır. Boyanacak yüzeyin hazırlanması, toplam boyama işleminin büyük kısmını oluşturur. Yüzey hazırlama işlemi iyi yapılmazsa en kaliteli boya bile istenen sonuçları vermeyecektir. İyi yüzey işlemi, her türlü kir ve tozdan arındırılmış temiz, pürüzsüz bir yüzey anlamına gelir. Öncelikle yüzeyde parmak yağlı parmak izleri, küfler ve mantarlar olup olmadığını kontrol edin. Ardından, şişmiş ve çatlamış kısımları bir spatula ile kazıyın, çatlamak üzere olan boya ve alçı parçacıklarını çıkarmak için zımparalayın ve yağ lekelerini giderin Yüzey işleminin tanımı, yüzeydeki yapışkan madde ve lekeler gibi yüzey kusurlarının giderilmesidir. Başlıca amacı, astarın yüzeye uygulanmasını sağlamak için son kat boyaya zarar verebilecek maddeleri uzaklaştırmak ve boyanın duvara doğru tutunmasını sağlamaktır.

Boya Astarı Nasıl Kullanılır?

Boya astarı, esas boyadan önce kullanılacak temel bir malzemedir. Bu ürün duvar ile boya arasına köprü kurarak boya sarfiyatını azaltır. Bu, duvarın sağlığı ve boyanın dayanıklılığı için son derece önemlidir çünkü su ve nem geçirgenliğini büyük ölçüde azaltır. Özellikle önceki duvar rengi çok koyu ise, astar atılarak hem daha az sarfiyatla hem de renk dalgalanması oluşturmadan açık bir renge geçiş sağlanabilir.

Boya Astarı Nasıl Atılır?

Yeni binalarda beton, sıva ve çimentolu yüzeyler farklı boyaları emecektir. Bu nedenle çok fazla boya tüketilir ve sonuç olarak hareli bir görüntü ortaya çıkar. Bunu önlemek için yanlış bir uygulama olan kireç bulamacı kullanılır. Halbuki onun çimentonun bazik özelliğini azaltmaya etkisi yoktur Kireç duvara yapışmayacak, döküntü oluşturacak ve boyanın nüfuz etmesini engelleyecektir. Boyalar arası geçiş astarı bu bakımdan mükemmel bir malzemedir. İyi yapışma özelliğine sahiptir ve bazik ortama dayanabilir. Astarın tatmin edici bir işlevi vardır ve ilk uygulama yüzeyinde çok fazla boya tasarrufu sağlayabilir. İç duvarda plastik boya kullanılacak ise ilk olarak astar kullanılmalıdır. Sentetik boya kullanılacaksa önce sentetik astar uygulanmalıdır. Kabarmış eski boya tamamen kazınmalıdır. Duvar yağlı, tozlu, isli ve küflü ise önce sabunlu su ile yıkanmalı, ardından temiz su ile silinmelidir. Duvarda çatlak, delik veya çöküntü varsa duvara alçı veya duvar macunu sürülmelidir. Boyamadan önce yüzeye ve kullanılan boyaya uygun astar ile doyurulmalıdır. Bu işlemlerden sonra son kat boyama başlatılabilir.