Bürüt Beton Astarı

Bürüt Beton Astarı

Brüt beton astarı brüt beton üzerine uygulanacak olan sıva işleminin daha başarılı sonuçlar elde edilmesi için kullanılan astar çeşididir. Beton üzerindeki oyukların çatlakların ve benzeri su emecek olan zeminlerin kapatılmasını sağlayan özelliği aynı zamanda uygulanacak olan alçı ve benzeri sıralardaki hızlı su kaybını engeller. Bu sayede yapılan uygulamada çatlakların ve buna bağlı olarak dökülmelerin olmasının önüne geçilir.

Brüt Beton Astarı Nedir

Brüt beton üzerine zemine ya da duvara uygulanabilen polimer dispersiyon esaslı Solventsiz aynı zamanda dolgu özelliği olan bir astar çeşididir. Kısmi olarak izolasyon özelliği de taşımakta olan çeşidi betonların su emiciliğini en aza indirerek üzerlerine uygulanacak olan sıva veya seramik uygulamalarındaki yapıştırıcılarda su kaybının önüne geçilerek çatlama ve çatlamaya bağlı olarak malzemeleri yapışkanlığını kaybetmesinin önüne geçen astar çeşitleridir.

  • Pürüzsüz kaygan zeminlerde seramik uygulanabilmesi için yapışkan bir yüzeyin oluşmasını sağlamak amacıyla kullanılabilir.
  • Solvent içermediği için herhangi bir koku barındırmaz ve doğaya da zarar veren bir içeriği bulunmamaktadır.
  • Yüzeylerde tozdan arındırılmış bir zemin oluşturularak ıslak zemin uygulamalarını zemine daha sağlam yapışmasını sağlar.
  • Yüzeydeki gözenekleri kapatarak yüzeyin emiciliğini en az seviyeye indirir.
  • Çimonto alçı kalekim ve benzeri ürünlerin zeminlerde daha uzun süre kalabilmelerini ve uygulama esnasında da hızlı su kaybı yaşamadığı için daha uzun süre çalışılabilmesini sağlamaktadır.
  • Brüt beton ile alçının tepkimeye girerek birbirlerine yapışma daki oluşabilecek zafiyetlerin önüne geçmektedir.
  • Yalnızca birkaç litre su ile inceltilmesi sağlanarak direkt uygulama işlemi yapılabilir.

Brüt Beton Astarı Uygulanması

Özel olarak üretilmekte olan brüt beton astarı uygulama yapılacak alanlara göre hazırlığında yapılması gerekebilir. Astarın uygulanacağı alanı yağ ve tozdan arındırılması muhakkak suretle temiz ve kuru olması gerekmektedir. Beton astarı yüzde on ile 15 oranında su ile inceltilmesi gerekmektedir. Astların zemine rulo ile uygulanması en pratik uygulama yöntemlerinden birisidir. Zeminde homojen bir dağılım elde edebilmek için ara ara kullanılan astarı karıştırmak gerekmektedir. Uygulama yapılacak alanın 5 dereceden daha yüksek sıcaklıklara sahip olması gerekmektedir. En sağlıklı uygulama aralığı +6 ile +29 sıcakları arasıdır. Brüt beton astarı uygulaması yapıldıktan 6 saat sonra sıva işlemi yapılmalı sıva işlemi ile Astar uygulaması arası mümkün olduğunca kısa tutulmalıdır.