Dış Cephe Astarı

Dış Cephe Astarı

Dış cephe astarı, özünde, ahşabı veya boyadığınız malzemeyi sızdırmaz hale getiren ve boyanın son katları için güzel, eşit bir temel oluşturan özel olarak formüle edilmiş bir sıvıdır. Dış astar formülasyonları, leke bloke ediciler, küf önleyici maddeler ve UV inhibitörleri gibi bir dizi katkı maddesi içerebilir. Eviniz için en iyi ürün, boyadığınız malzemelere ve dış yüzeylerin genel durumuna bağlıdır. Peki dış cephe astarı ne zaman kullanılmalıdır?

Aşağıdaki durumlarda astar kullanılması tavsiye edilir:

 

  • Tüm boyasız yüzeyler için
  • Kötü hazırlanmış, önemli ölçüde kazınmış ve zımparalanmış veya onarılmış önceden boyanmış yüzeyler için
  • Hava koşullarına bağlı olarak kireçli hale gelen boyalı yüzeyler için
  • Parlak eski boyanın üzerine
  • Yağ bazlı boyadan latekse (su bazlı) veya çok koyu bir renkten açık bir renge geçiyorsanız
  • Başka bir deyişle, çok iyi durumda olan ve yeni boyayla uyumlu bir son kat aşınan önceden boyanmış bir yüzeyle uğraşmıyorsanız, dış cephe astarı kullanın.

Dış Cephe Astarı Nasıl Uygulanır?

Çoğu astar türü, yüzeylerdeki gözeneklere, çatlaklara ve boşluklara nüfuz edecek şekilde tasarlanmıştır ve tüm bu kusurları kapatmak için güzel bir yoldur. Bu nedenle, hava koşullarına dayanıklılık ve görünüm için doldurmadan önce astarlamak en iyisidir. Bu size son kat boyalar sürmeden önce delikleri, çatlakları ve diğer kusurları doldurma şansı verir. Dış cephe astar uygulaması yaptığınız tüm hazırlıklar arasında en önemlisidir. Astar, boyaya temel katman görevi görür. Renk nötrdür, bu nedenle boyanız beklediğiniz gibi görünecektir. Astar ayrıca ahşabın yüzeyinin pürüzsüzleşmesine yardımcı olur ve boyaya eşit bir temel sağlar. Bu adımı atlarsanız, boyama işiniz düzensiz ve düzensiz görünebilir.

 

 

Dış Cephe Astarı Ne İşe Yarar?

Belirtildiği gibi, dış cephe astarı birçok fayda sağlayabilir, ancak birincil görevi yapışmaktır. Bir zincirin yalnızca en zayıf halkası kadar güçlü olması gibi, bir boya işi de boya ile alttaki yüzey arasındaki tek bağlantı olan astarı kadar iyi yapışır. Bu nedenle, her şeyden önce ister ahşap ister beton, vinil veya başka herhangi bir şey olsun, evinizin malzemesine yapışacak şekilde formüle edilmiş bir dış cephe astarı seçin. Tüm duvar yüzeyleri için (tuğla, sıva, beton blok ve dökülmüş beton), uygun bir duvar astarı / sızdırmazlık maddesi kullandığınızdan emin olun. Bunlar, diğer astarlardan daha geçirgen olma eğilimindedir ve duvarın içindeki nemin boyayı soymadan kaçmasına izin verir.