Dış Cephe Boya

Dış Cephe Boya Art1 Boya

Dış cephe boya olarak tercih edilebilecek pek çok boya türü bulunmaktadır. Bu boyaların içlerinde bulunan bağlayıcı maddeler birbirinden farklı olduğundan dolayı alınacak olan sonuçlar da farklılık gösterecektir. Binaların dış cephesi farklı iklim koşulları ile sürekli olarak temas halinde olduğundan dolayı boyanın renginin solmaması, kabarma ve çatlama yapmaması, estetik görünmesi, nem tutmaması, nefes alması ve uzun ömürlü olması çok önemlidir. Silikonlu olarak bilinen boyalar dış cephe uygulamaları için oldukça kaliteli sonuçlar vermektedir. Su itici özelliği, uzun ömürlü olması, mat ve akrilik esaslı olması gibi özellikleri ile dış cephe için oldukça uygun olan bu boya türü ayrıca son kat dekoratif dış cephe boyası olarak bilinmektedir. Kuru bir zemine uygulandığında uzun ömürlü ve pratik sonuçlar vermektedir.

Dış Cephe Boya Modelleri

Dış cephe boya modelleri farklı alternatiflerden oluşmaktadır. Bu boyaların son yıllarda en çok karşımıza çıkan türü silikonlu boyalar olmaktadır. İçerdikleri silikon madde sebebi ile suyu tutmazlar. Yağmur ve kar zemine çarptığında içine hapsetmediği için akıp gitmesine yardımcı olmaktadır. Çimento, beton, kara sıva gibi farklı zeminlere uygulanabilmektedir. Çevre şartlarına son derece dayanıklı olan bu boyalar ayrıca solvent madde içermemektedir. Bu yönü ile boyaların kokmadığını ve insan sağlığına herhangi bir surette zarar vermediğinin de altını çizelim. Su buharı geçirme özelliği bulunan bu boyalar aynı zamanda buharın dışarıya atılmasını ve binanın da doğrudan nefes almasını sağlamaktadır. Kaliteli bir örtme gücü bulunan boyalar 6 saat içerisinde kurur ve daha sonra ikinci kat atılabilir. Rulo, boya tabancası ve fırça ile uygulanabilen bu boya uygulaması öncesinde zemini hazırlamak, gerekiyor ise zemini kalın akrilik macunlar ile düzeltmek, zımparalamak gerekmektedir. Grenli ve silikonlu boyalarda uygulama 2 kat halinde yapıldığında daha estetik sonuçlar alınmaktadır.

Dış Cephe Boya Renkleri

Dış cephe boya renkleri çok fazla alternatifi ile dikkat çekiyor. Yapının bulunduğu ortam ile uyumlu olacak ve ortama farklı bir hava katacak olan boya renklerinden bir tanesini tercih edebilirsiniz. Sarının, mavinin, yeşilin muhteşem tonları ve daha pek çok boya renginden yararlanarak dilediğiniz rengi tercih edebilirsiniz.