Duvar Astarı Ne Kadar Sürede Kurur?

Duvar Astarı Ne Kadar Sürede Kurur?

Geçiş astarı boyamada işin kalitesini artırma konusunda etkili bir ürün olarak uzun yıllardır kullanılmaktadır. Alt yüzeyde yer alan koyu veya parlak boyaların bile başarıyla kapatılmasında yüksek performans gösterir. Fakat uygulanma şekli oldukça önemlidir. Uygun koşullar sağlanmadığı takdirde istenilen sonucu vermeyecektir. Bunun için duvar astarı ne kadar sürede kurur bilinmesi büyük önem taşımaktadır. Dokunarak kuruyup kurumadığı test edilmektedir fakat bu yol yanlış yönlendirebilmektedir. Dokunulduğunda bulaşmamasına rağmen tamamen kurumamış olabilmektedir. Kullanılan astarın türüne göre de değişen kuruma süresi su bazlı olanlarda 6 saati bulabilmektedir. Selülozik astarlarda en az 30 dakikanın ardından boya uygulanabilmektedir. Sentetik astar uygulandığı takdirde 24 saatin ardından boya atılması ideal bir uygulama süresi olacaktır.

Geçiş Astarı Nedir?

Zeminleri daha iyi kapatmaya yarayan ve pürüzsüzleştiren geçiş astarı nedir tam olarak merak edilmektedir. Su ve sentetik bazlı olmak üzere ikiye ayrılan bu astar dönüşüm astarı olarak da bilinmektedir. Uygulandığı yüzeye tutunarak boyanın daha iyi tutmasını ve yüzeyi kapamasını desteklemektedir. Soyulma çatlama gibi sık rastlanan boya problemlerinin önüne geçmeyi amaçlamaktadır. Aynı zamanda geçiş astarıyla kaplanan zemin boyanın daha az kullanılmasına yaramaktadır. Zemini daha iyi kapamaya imkân vermesi sebebiyle boya israfını önlemektedir.

Astar Boya Ne Kadar Sürede Kurur?

Boyama işleminin başarıyla sonuçlanmasına yardımcı olmakta olan uygulamalar bulunmaktadır. Bunlardan birisi olan astar boya iç veya dış cephelerde yüzeyin boyayı daha iyi tutmasına yardımcı olmaktadır. Yapılan boyama işleminin ömrünü artırmakta olan bu işlem beraberinde daha birçok avantaj sağlamaktadır. Uygulama aşamasına tüm bu avantajlardan faydalanmak için dikkat etmek gereklidir. Astar boyanın üzerine boya uygulandığında henüz kurumamış olması istenmeyen bir görüntü verebilir. Bunun yanında astar beklenen performansı göstermeyecektir. Özellikle dış cephelerde binaların uzun süre bakımlı ve iyi görünmesi adına popüler olarak tercih edilmektedir. İç cephelerde boyanın son katını uygulamadan önce uygulandığı takdirde daha etkili olduğu bilinmektedir. Astarın kuruma süresi üzerine uygulandığı boyaya göre değişebilmektedir. Su bazlı plastik özellikteki boyanın üzerine uygulanan duvar astarı 8 saatin ardından kurumaktadır.