Endüstriyel Boya

Endüstriyel Boya

Endüstriyel boya genellikle metal üzerine yapılan, yüzeylerde oksitlenme yıpranma ve benzeri kimyasal durumlara karşı koruma özelliği bulunan özel boya çeşididir. Bu ürün çeşidi uygulandığı yüzeye yapışarak uzun yıllar dışarıdan gelecek zararlara karşı ve malzemenin hava ile temasından oluşacak korozyona karşı korunmasını sağlamaktadır. Bu boyada iyi yapıştırıcı maddeler ile birlikte kuvvetli renklendirici katkı maddeleri de bulunmaktadır. Birçok yönüyle özellikle sanayi alanlarında hem ürünlerde hem de sistemlerde, binalarda yangın hatları gibi metal aksamlar da kullanılmaktadır. Birçok alanda rahatlıkla kullanılabilen bu boya türleri uygulanış yöntemleri ile de kullanıcılara kolaylık sağlamaktadır. Püskürtme tabancaları ile rulo ve fırçalarla rahatlıkla uygulama yapılabilir uygulama sonrasında boya yüzeyde homojen bir dağılım göstermektedir .

Endüstriyel Boya Özellikleri

Endüstriyel boyalar kendi içerisinde farklı özellikler barındırmaktadır. Kullanacakları alana ve kullanma sebepleri ne göre farklı karışımlar hazırlanarak farklı özelliklere sahip olması sağlanmaktadır. Bazı boyalarda yüzey kurumasının hızlı olması parlak bir görünüm sağlanması için içeriğine alkit reçine esaslı malzemeler konulurken Bazılarında da dış görünümü daha düzgün olması için hava korumalı özellikli boya katkıları tercih edilmektedir. Koruyuculuğunun yanında dayanıklılığının da yüksek olmasını sağlamak amacıyla dayanımının artırıldığı boya türleri de araçlarda tarım makinalarında ve sürekli hareket halinde olan daha birçok alet ekipman da özel endüstriyel boya türleri hazırlanmaktadır. Genel olarak endüstriyel boyalar yüzeye hızla etki ederek yapışma sağlar ve yüzeyde hızlı bir kuruma gerçekleştirerek uzun yıllar dayanım gösterir. Malzemenin hava ile temasını keserek korozyon gibi farklı etkileşimlerden de koruma sağlar.

Endüstriyel Boya Fiyatları

Endüstriyel boyalar kendi içerisinde birçok farklı gruba ve çeşitliliğe sahiptir. Metal Astar, sentetik astar, selülozik astar, epoksi astar, ara kat, yüzey toleranslı arakat ve daha birçok farklı türü bulunan endüstriyel boya kullanılacak alana göre farklı özelliklerle imal edilmektedir. Kiminde katkı maddeleri fazlayken gibi çeşitli katkı maddesi daha az ya da daha pahalı katkı maddeleri kullanılabilmektedir. Kimi boyalar dayanım konusunda daha güçlü olurken kimileri de daha basit imal edilmiş olabilmektedir. Endüstriyel boya türleri yapısal olarak farklılık taşıdığı için fiyatlandırma konusunda da farklılıklar taşımaktadır. Ancak piyasada boya alanında en uygun boyaları bulabileceğiniz Artı1 Boya sizlere uygun fiyatlarla kaliteli boya çeşitleri sunmaktadır.