Endüstriyel Boya Hangi Tinerle İnceltilir?

Endüstriyel Boya Hangi Tinerle İnceltilir?

Endüstriyel boya hangi tinerle inceltilir sorusu endüstriyel boya kullanan birçok kişi tarafından sorulmaktadır. Direk demir yüzeylere ya da endüstriyel astar uygulanmış yüzeylere uygulanacak olan endüstriyel boyanın hem daha kuvvetli yapışması hem de homojen bir dağılım sağlaması için tinerle inceltilmesi gerekmektedir. Belli oranda tiner ile inceltmesi yapılmakta olan boya için her türlü tiner kullanılamaz. Zira alakasız bir tinerin kullanılması boyanın yapışkanlık özelliğinin kaybedilmesine neden olabilir. bu nedenle selülozik tiner ile inceltme işlemi yapılması gerekmektedir. Bütün boyacılarda kolaylıkla bulabileceğiniz bu tiner türü endüstriyel boyaları yüzde yirmi 25’i oranında kullanılmalıdır. Bu da 10 litrelik bir endüstriyel boya da 2 – 2,5 litre tinere denk gelmektedir.

Boya İçin Hangi Tiner Kullanılır?

Endüstriyel bazda yapılacak olan boyalarda  boyanın selülozik tiner ile inceltilerek kullanılması gerekmektedir. Aynı şekilde endüstriyel astarlarında bu tinerle inceltilmesi mümkündür. Tinerle inceltme kadar endüstriyel boyalarında tanınması gerekmektedir. Hem boyanan hem de tinerin tehlikeli ile beraber öğrenilmesi yaşanabilecek herhangi bir olumsuzluğu önlenmesi bakımından önemlidir. Selülozik tiner parlayıcı bir sıvıdır. Bu nedenle kolay alevlenme özelliğinden dolayı alevle ya da kıvılcım çıkaran nesnelerle tinere yaklaşılmaması gerekir. Soluma yolu ile ciğerlere, temas ile deriye, yutulması durumunda da sağlığa zararı bulunmaktadır. Solunması sonucunda ciğerlere ciddi tahribat verebilir. Düşük sıcaklıklarda dahi buharlaşma eğiliminde olduğu için serin yerlerde muhafaza edilmesi gerekmektedir. Aksi takdirde muhafaza edilen kap içerisinde basıncı artarak patlamaya bağlı yaralanmalara sebep olabilir. Endüstriyel boya hangi tinerle inceltilir sorusu kadar bu tinerin hangi şartlarda saklanması ve nelere dikkat edilmesi konusunda da bilgi sahibi olunması önemlidir.

Endüstriyel Boya Fiyatları

Endüstriyel boyalar metaller üzerinde kullanılmak üzere geliştirilmiş ve üretilmiş özel boya çeşitleridir. Günümüzde yalnızca fırça ve rulo ile uygulanmak üzere imal edilmemiş bu türlerinin yanında sprey boyalar halinde de satılmaktadır. Bu yönleriyle endüstriyel boya hangi tinerle inceltilir sorusu sprey boya da geçersiz kalmaktadır. Çünkü kullanıma hazır bir içerik olması nedeniyle anında kullanım imkanı sağlamaktadır. Endüstriyel boyalar birçok farklı formda ve özellikte satışa sunulduğu için fiyatları da çeşitlilik göstermektedir. En uygun fiyatlı endüstriyel boya çeşitlerine firmamız üzerinden sahip olabilirsiniz.