Endüstriyel Boya İle Yağlı Boya Arasındaki  Fark

Endüstriyel Boya İle Yağlı Boya Arasındaki  Fark

Endüstriyel boya ile yağlı boya arasındaki fark genellikle bu alanda uzman kişileri ayırt edebileceği bir durumdur. İkisi arasındaki farkı bulabilmek için öncelikle endüstriyel boyalar ile yağlı boyaları tanımak gerekmektedir. Özellikleri kullanım alanları sağladığı faydalar birbirleri arasındaki en büyük farkı oluşturan unsurlardır. Birçok boya çeşidi arasında en çok birbirlerine yakın görülen boyalar endüstriyel boya ile yağlı boyalardır. Birbirlerine benzer görünseler de aralarına farklılıklar bulunmaktadır. Bu farkların en başında yağlı boyaların genel itibariyle Dekorasyonlarda yer aldığı ve duvar boyası olarak kullanılmasıdır. Genel itibariyle endüstriyel boyalar duvar ve benzeri alanlarda kullanılmamak üzere özel alanlar için üretilmiş boyalardır.

Endüstriyel Boya Nedir?

Stiren  alkid reçine esaslı bir karışım olarak hazırlanan hızlı kuruyan yarı mat renge sahip bir boya türüdür. Genel itibariyle sanayi ortamlarında kullanılmakta olduğu için endüstriyel boya adını almıştır. Sanayi ortamlarından her türlü makine ve ekipmanda kullanılmaktadır. Makine ve ekipmanın paslanması korozyona ve benzeri faktörlere uğramaması için kullanılmaktadır. Genel itibariyle metal malzemeler üzerine kullanılır. Araçların kaporta boyaları endüstriyel boyalarını geliştirilmiş versiyonlarıdır. Bahçe aletlerinin boyanması traktör radyatör çelik dolap çelik kasa gibi birçok metal makina ve eşya endüstriyel boya ile boyanarak koruma altına alınmaktadır. Estetik bir görünüm sağlanırken pürüzsüz düzgün ve havayla temasının kesilmesi neticesinde paslanmaya ve yıpranmaya karşı koruma altına alan oldukça kullanışlı bir boya çeşididir.

Endüstriyel Boya Nasıl Uygulanır?

Endüstriyel boya ile yağlı boya arasındaki fark bir tane ile sınırlı değildir. Ancak en büyük fark endüstriyel boyanın yağlı boya oranla uygulanan alana daha kuvvetli yapışması bu sayede daha uzun ömürlü olmasıdır. Ancak bu yapışkanlığı ve uzun ömürlü kullanımın sağlanabilmesi için öncelikli uygulama yapılacak yüzey değeri zımpara ve benzeri malzemelerle korozyondan ve her türlü yabancı malzemeden temizlenmesi gerekmektedir. Yine uygulanacak düzeylerde ıslaklık nem ve benzeri durumlarının olmaması gerekmektedir. Başarılı bir uygulama için endüstriyel Astar endüstriyel boyalar öncesinde kullanılmalıdır. Endüstriyel boya ile yağlı boya arasındaki fark kuruma sıcaklıkları arasında da ortaya çıkmaktadır. Endüstriyel boya da en iyi sonuç alabilmek için 10 derecenin üzerindeki sıcaklıklarda uygulama işlemi yapılmalıdır.