Evde Kapı Boyamak İçin Bilmeniz Gerekenler

Evde Kapı Boyamak İçin Bilmeniz Gerekenler

Evlerin dekorasyonlarında veya yenileme işlemlerinde genellikle geri planda bırakılan kapılar, aslında yapılacak olan dekorasyon işleminde yer alan en önemli unsurlardan biridir. Bu sebeple kapılar; dekorasyon içinde kullanılmalı, tarz ve zevke göre mekânın rengine uygun olarak boyanmalıdır. Evdeki kapıların boyanma işlemi, gelişigüzel yapılmaması gereken ve haliyle oldukça özen gösterilmesi gereken bir işlemdir. Bu işlemde kişilerin; dikkatli, özenli ve mümkünse tecrübeli olmaları gerekir. Kapıların değişim işlemi epey maliyet arz ettiğinden dolayı ve montajı esnasında da size zaman kaybı yaratabileceği için kapıların boyanması, yapılabilecek en mantıklı işlemdir. Evde kapılarınızı boyayabilmeniz için; evinizde bulunan kapı modelleri, türleri ve yüzeylerinde vernik kullanılıp kullanılmadığından emin olmanız gerekir.

Kapı Boyama Nasıl Uygulanır?

Kapı boyama uygulamasında en başta; işlem görecek olan kapının maddesine bakılmalı ve ona göre bir boya tercih edilmelidir. Sonrasında boyanacak olan kapının cilalı olup olmadığına bakılmalıdır. Çünkü içeriğinde cila bulunan bir kapı, yüzeyinin kaygan olması sebebi ile hiçbir şekilde boya tutmaz. Eğer kapınız koyu bir renge sahip ise, boyama işlemi öncesinde astar boya uygulaması yapılmalıdır ve boyanan kapılarda bazı durumlarda birkaç kat daha boya sürülmesi gerekebilir. Boyama işlemlerini gerçekleştirirken kullanılan teknikler mevcuttur. Bunların en başında ‘bilek gücüyle boyama’ gelir. Bu teknikte, boyama işlemi uygulanacak olan kapı, rulo ve standart fırça ile dikkatli bir şekilde boyanır. Kapının üzerinde bulunan motifler, gazete yardımıyla dikkatlice kapatılmalıdır. Bilek gücünüzle fırçanızı sağ, sol ve aşağı, yukarı hamlelerle dikkatli bir şekilde kullanabilirsiniz. Bu işlem ne kadar uzun ve yorucu olsa da alacağınız sonuçtan oldukça memnun kalmanız kaçınılmazdır. Bunun yanı sıra bir başka boyama tekniği de ‘batırma-daldırma’ tekniğidir. Kapılarınızı hızlı ve pratik bir biçimde boyamanızı sağlayacak olan ‘batırma-daldırma’ tekniği herkes tarafından bilinen, oldukça pratik bir tekniktir. Bu teknik; boya bidonlarına konulan boyaların içine yüksek bir mesafe olmak şartıyla, kapıların tek tek bu bidonların içine daldırılıp çıkarılması ile gerçekleştirilir. Bu teknik, diğerlerine göre daha masraflı bir işlem olsa da en hızlı gerçekleştirilen teknik olarak bilinir. Bu ve bunun gibi yöntemler, boyama gibi emek ve özen isteyen işlemlerde kişilere oldukça yardım sağlamaktadır.

Ev Kapısını Boyarken Hangi Boya Tercih Edilmelidir?

Kapı boyama işlemlerinde oldukça özenle hareket edilmeli ve boyanacak kapıların cinslerine ve yapılarına uygun biçimde boylar tercih edilmelidir. Bilinçsizce alınıp kullanılan boyalar, kapıların içeriğine zarar vermekle kalmayıp, kötü bir görüntünün ortaya çıkmasına da neden olur. Eğer kapılarınız ahşap yapıda ise ve buna göre işlem yapmanız gerekiyorsa ilk olarak, doğru bir boya seçimi yapmanız gerekir. Ahşap yapıda olan kapılar için ahşap maddeye uygun boyalar, normal panel kapılar içinse panel kapı boyaları tercih edilmelidir.