Geri Dönüşüm Astarı Nedir?

Geri Dönüşüm Astarı 

Duvarda daha pürüzsüz bir görüntü vermesi için çeşitli yöntemler bulunmaktadır. Bunlardan birisi olan geri dönüşüm astarı uygulamak birçok açıdan daha iyi bir görünüm vermektedir. Su bazlı solvent boya kullanacaklar için çok ideal olan geçiş astarı adıyla da bilinen bu ürün nedir merak edilmektedir. Akrilik emülsiyon özellikli su bazlı astarlara denmektedir. Akrilik emülsiyon sebebi ile yapışkanlık seviyesi oldukça fazladır. Bu sayede duvarı daha iyi sararak daha düz bir görüntü vermektedir. Pürüzlü yüzeyle örnek verilebilecek gaz veya normal beton duvar, tuğla gibi yapıların üzerinde oldukça başarılı sonuçlar vermektedir.

2. Kat Boya Ne Zaman Atılır?

Boyaların daha iyi ve pürüzsüz görünmesi için iki kat atılması oldukça sık rastlanan bir yöntemdir. Bu şekilde boya en ufak bir boşluk bırakmadan alttaki yüzeyi kapayabilmektedir. Fakat doğru zamanda yapıldığı takdirde başarılı sonuçlar verebilmektedir. 2. kat boyanın ne zaman uygulanacağı bu sebepten büyük önem taşımaktadır. Ayrıca 2. kat boyadan önce de geri dönüşüm astarı da uygulanmaktadır. Üzerine boya yapılacak yüzeyin kuru olması gerekmektedir. Yani ilk kat boyandıktan sonra kuruması şarttır ve bu durum boyadan boyaya göre değişiklik gösterebilmektedir. Kuruma süresinde etkili olan bir diğer etken ise sıcaklık aktörüdür. Su bazlı boya yapıldığı takdirde 3 saatin ardından 2. kat uygulanabilmektedir. Sentetik duvar boyaları için 24 saatlik bir sürenin ardından 2. katı uygulamak doğru olacaktır. Yağlı boya için de en az 24 saat beklenmesi en garanti sonucu vermektedir. Yeteri kadar beklemeden 2. katın atılması durumunda istenilen ölçüde kapama yapılmayabilmektedir.

Boya Üstüne Astar Sürülür Mü?

Evlerine boya yapmak isteyenler boya üstüne astar sürülür mü merak etmektedir. Astarın sürülme sebebi genel itibari ile yüzeyi daha pürüzsüz göstermektir. Genelde farklı boyalar üst üste uygulanacağında uyum halinde olmaları için uygulanabilmektedir. Geri dönüşüm astarı zemindeki boyanın durumunu garantiye almak adına sürülmektedir. Zemini boya için daha uygun koşullara getirir ve uygulanan boya daha kapatıcı bir performans göstermektedir. Su bazlıdan yağlı boyaya ya da parlaktan mata geçerken olduğu gibi çeşitli durumlarda uygulanabilmektedir.