İnşaat Boyası Nasıl Yapılır?

İnşaat Boyası Nasıl Yapılır?

Ülkemizin en büyük sektörlerinden biri olan inşaat sektörünün en önemli bileşenlerinden biri boyadır. Bu noktada kullanıcıların en çok merak ettiği şeylerden biri ise hem çıplak hem de daha önce boya yapılmış yüzeylerin nasıl boyanacağıdır. Bu noktada inşaat boyası yapılırken ilk dikkat edilmesi gereken konu yüzey çıplak ise tozlu veya kirli olup olmadığı eğer boyalı ise de üzerine boya yapılmaya uygun olup olmadığıdır. Özellikle kabarmış olan eski boyalı yüzeylerin itina ile temizlenmesi yeni yapılacak olan boyanın sağlığı için çok önemlidir. Boyama işleminin sağlığı için önemli olan diğer bir özellik yüzeye uygun olan boyanın seçilmesidir.

İnşaat Dış Cephe Boyası

Günümüzde binaların dekorasyonunun en büyük parçalarından biri dış cephe boyama işlemleridir. Binaların görünüşleri için çok önemli olan bu boyalar uygulanmadan önce ve uygulanması sırasında bazı şeylere dikkat etmek gerekmektedir. İlk olarak boyama işleminin yapılacağı çevrenin özelliklerine uygun olan boyanın seçilmesi gerekmektedir. Ayrıca binanın görünüşünü öne çıkarmak için uygun ve uyumlu renklerin seçilmesi de önem taşımaktadır. İnşaat boyası uygulaması sırasında dikkat edilmesi gereken diğer bir nokta ise boyama işleminden önce yüzeye astar sürülmesidir. Astar uygulanan yüzeyler boyanın daha iyi tutulmasını sağlarken özellikle mevsimsel etkiler sonucunda boyada meydana gelen hasarların önlenmesi konusunda çok önemli bir yerde durmaktadır.

İnşaat Boyası Fiyatları

Ev yaptıranların veya evini boyatacak kişilerin en büyük sorunlarından biri boya fiyatlarıdır. Piyasada oldukça farklı fiyat aralığına sahip pek çok farklı boya bulunmaktadır. Bu noktada evini boyatacak kişilerin boya seçimleri sırasında bazı şeylere dikkat etmeleri gerekmektedir. İlk olarak boya yapılacak alana uygun bir yüzey boyası seçilmelidir. Dış veya iç yüzeye göre boya çeşitlerinde değişiklikler yaşansa da aynı yüzeye uygulanan farklı çeşitte boyalar da bulunmaktadır. Bu noktada evin özelliklerine en uygun boyanın seçilmesi gerekmektedir. İnşaat boyası seçilirken en önemli konulardan biri ise ucuz diye kalitesiz boyaların tercih edilmemesidir. Çünkü kalitesiz boyalar çok hızlı şekilde deforme olup solabilmektedir. Yani kalitesiz boya alarak bütçe korunmaya çalışılırken daha büyük zararlara yol açılabilmektedir.