Mat- Mat Boya Avantajları Nelerdir?

Mat- Mat Boya Avantajları Nelerdir?

İçeriğinin su bazlı olması nedeniyle kaygan ve parlak bir yapısı olmayan bir plastik  boya türüdür, şeklindeki bir ifade, mat boya nedir sorusuna verilebilecek en  kısa cevaptır. Lekeleri kapatmak için çok kullanışlıdır ve pigment bakımından zengindir. Bu boya türü ışığı yansıtmadığı için duvardaki kusurları en iyi şekilde kapatabilmek için tercih edilecek en doğru boya türüdür. Pürüzlü, sorunlu duvarlardaki kullanılması, hem bu kötü görüntüyü kapatabilmesi hem de fazla sarfiyata engel olması sebebiyle  büyük avantaj sağlar. Mat boyada neredeyse hiç uygulama hatası kendisini göstermez.  Mat duvar boyası genellikle yatak odaları, oturma odaları, yemek odaları ve tavanlar için uygun bir seçimdir. Ayrıca sıkışık ve yetersiz gün ışığı olan yerlerde rahatlıkla kullanabilirsiniz.

Mat Boya Nasıl Uygulanır?

Boyayla kaplanacak yüzeyin  yapışkanlığı giderilmeli, toz, kir ve yağ azaltılmalı, eski ve genişlemiş boya tabakası iyice temizlenerek kuru, sağlam ve temiz hale getirilmelidir. Eski sentetik yüzey zımparalanmalı ve yüzeyden kum ve toz tamamen temizlenmelidir. Yüzeydeki çatlaklar macun veya  çimento esaslı macun ile doldurulmalı ve yüzey pürüzsüz olmalıdır. Uygulama yüzeyi astar veya  saten sıva astarı ile astarlanmalıdır. Mat boya  temiz su ile hacminin% 15'ine kadar seyreltilir. Fırça, rulo veya püskürtme sistemi ile çeşitli uygulamalar yapılabilir. Oda sıcaklığında, katlar arası kuruma süresi en az 6 saat, tam kuruma 24 saattir. Daha düşük sıcaklık ve daha yüksek bağıl nem, kuruma süresini uzatacaktır.

Mat, Yarı Mat ve Parlak Boya Çeşitleri ve Özellikleri Nelerdir?

Boyalar genellikle üç temel parlaklık seviyesinde üretilir: Mat boya, yarı mat boya ve parlak boya. Bir boyanın parlaklığı, renk algısı ve yüzey uygunluğu üzerinde büyük bir etkiye sahiptir. Boyanın parlaklığı sadece duvarların görsel etkisini belirlemekle kalmaz, aynı zamanda onları dış etkilere karşı daha dirençli hale getirir. Boyanın ışığa, hasara ve neme karşı koyma yeteneğini geliştirir. Daha az parlak veya parlak olmayan mat tonlarla karşılaştırıldığında, daha fazla parlaklık seviyesi,  renkleri daha açık ve daha zengin hale getirir. Fakat parlak boyaların kullanıcağı yüzeyler çok temiz ve pürüzsüz olmalıdır. Aksi halde parlak boyalar, yüzeylerdeki problemleri daha görünür kılıacaklardır.