Şeffaf Astar

Şeffaf Astar

Şeffaf astar genellikle alçıdan yapılmış olan yüzeylerde boyadan önce kullananlar bir malzemedir. Şeffaf astarın kullanılma sebebi alçı yüzeyindeki emilimin azaltılarak uygulanacak olan boyanın daha düzgün yapışmasın eve daha düzgün görünmesini sağlamaktır. Dolayısıyla astar malzemenin de hem uygulanma kalitesinin hem de dayanıklılığının artmasını sağlamaktadır. Astar kullanılmadan direkt boya ile boyama işlemine başlanması boyanın alçı yüzey tarafından emilerek daha çok boya gereksiniminin olmasına neden olmaktadır. Böylelikle daha ucuz olan hastanın kullanılmaması hastalara göre daha çok pahalı olan boyanın aynı alana daha fazla boya harcanmasına neden olmaktadır. Dolayısıyla boyama maliyetlerini artırmaktadır. Aynı zamanda astarın sağladı sağlamlık ve uzun ömürlü yapışmayı boya aynı performansı sağlamamaktadır.

Şeffaf Plastik Astar

Plastik boyanın kullanılacağı alanlarda kullanılacak olan şeffaf astar plastik boya özellikli olması gereklidir. Bu alanlara özel üretilen şeffaf plastik astar iç cephe dış cephe fark etmeksizin kullanılabilmektedir. Esas olan şeffaf astarlar yüzeye iyi yapışarak yüzey ile boya arasından sağlam emilimi az ancak yapışma ve uzun yıllar koruyucu bir katman oluşturulmasıdır. İnce bir katman olmasına rağmen üst düzey koruyuculuk sağlaması esastır. Şeffaf plastik astarlar hem iç mekânlarda hem de dış mekânlarda alçı üzerine kireç üzerine kolaylıkla tozlanan ufalanan alanlara veya kötü boyanmış pürüzlü bırakılmış duvar uygulamalarına ya da pürüzlü boyanmış yerlere kolaylıkla uygulanarak kusurların kapatılması ve boyanın eşit olarak dağılmasını sağlamaktadır.

Şeffaf Astar Nedir?

Birçok yönüyle boya uygulamalarında kullanıcıya ve mekâna birçok artı sağlayan şeffaf astar aslında bir boya çeşidi olarak değerlendirilebilir. Farklı katkı maddeleri içerisinde bulunduran ancak boya kadar çok daha az maliyetli bir malzemedir. Dilediğiniz bir duvarın tavanın iç veya dış mekânı boya öncesinde emilimini azaltmak boya dağılımını eşit olarak duvar üzerinde uygulayabilmesini sağlamak için imal edilmiştir. Şeffaf astarlar inceltilerek uygulanacak alanın durumuna göre kullanılabilir. Boya fırçaları ile uygulanabileceği gibi rulolar ile de uygulanabilir. Uygulanacak alanı temiz kuru ve nemsiz olması gerekmektedir. Yine astar uygulaması yapılacak alanın belli bir sıcaklığın altında olması uygulamanın başarısız olmasına sebep olabilir. Genel itibarıyla astarla boyanacak düzeylere 8-9 saat öncesinden uygulanmalıdır. Kaliteli ve uygun fiyatlı şeffaf astar çeşitlerine firmamızdan ulaşabilirsiniz.