Silikonlu Boya Astarı 

Silikonlu Boya Astarı 

 

Astar lekeleri kapatmak, daha pürüzsüz, daha düzgün bir yüzey oluşturmak ve üst kat ile boyadığınız yüzey arasında üstün bir yapışma sağlamak için üretilmiştir. Silikonlu boya astarı boyama istediğiniz yüzeyin hazırlanmasını ve korunmasını sağlar. Silikonlu boya astarı kullandığınızda boyama işlemlerinizde çok daha verim alırsınız. Boyalı veya boyanmamış dış yüzeylerde kullanılması tavsiye edilir. Silikonlu boya astarı kullanıldığında yüksek yapışma gücüne sahip olan boya, uygulama yüzeyi ile boya arasında özel bir sabitleme sağlar. Eski yüzeylerdeki leke ve kirlerin boya üzerinde çıkmasını engeller. Yüksek örtme gücüne sahip olup renktedir. Her ikisi de uygulama yüzeyini sertleştirir ve su emiciliği daha düşüktür. Uygulamaya geldiğinde ilk kez uygulanacaksa kirli ve gevşek malzemeler temizlenmelidir. Yeniden boyanıyor ise tozdan arındırılması sağlanmalıdır. Yüzey onarımları için macun tavsiye edilir. Bazı türlerinde tek kat olarak uygulanması tavsiye edilir.

Silikonlu Boya Astarı Çeşitleri

 

Silikonlu boya astarı çeşitleri için şunları söyleyebiliriz. Öncelikle silikonlu boya astarı ile ne kastedildiğini açıklığa kavuşturalım. Astar, bir model üzerindeki ilk kat boyadır. Doğrudan modelin yüzeyine gider ve daha sonraki kat boyalarla tamamen kaplanır.

Astar kat uygulamanın ana nedenleri şunlardır:

  • Yüzey kusurlarının gösterilmesi;
  • Son katların yapışmasını iyileştirme;
  • Gereken genel boya kalınlığını azaltmak;
  • Ön gölgeleme

 

Silikonlu Boya Astarı Hangi Aşamada Tercih Edilir?

 

Birçok model boya üreticisi, kendi markalı astarlarını yapar ve bu muhtemelen güvenli bir seçenektir çünkü bunlar, özellikle imalatçı serisindeki diğer boyalarla çalışmak için özel olarak tasarlanmış olacaklardır. Bu astarlar iyice örtülmeli ve iyi yapışmalıdır. Bazı modelleyiciler silikonlu astar kullanır. Bunlar iyi çalışabilir, kullanışlı ve makul ölçüde ucuzdur). Çok kalın bir tabaka uygulamamaya özen gösterilmelidir. Bir ölçek modelleyicisi, mümkün olduğunca fazla yüzey ayrıntısını korumaya çalışırken, astarı herhangi bir yüzey kusurunu örtmek ve gizlemek için tasarlanmıştır. Astarlamanın amaçlarından biri yüzeyi önceden renklendirmekse, mat / düz veya hafif bir parlaklığa sahip bir yüzey vermesi koşuluyla, en iyi seçim sıradan bir model boya olabilir. Parlak veya yarı parlak bir son kat veren bir boya, iyi bir astar kaplama yapmayacaktır. Silikon boya astarı ile ilgili daha fazla bilgi için bizimle iletişime geçebilirsin.