Tavan Boyası

Tavan boyası, ortalama duvar boyanızdan çok daha yüksek viskoziteye (kalınlığa) sahiptir. Bu, boyanın önemli ölçüde daha düşük damlama ve sıçrama riskiyle kullanılmasını sağlar, böylece zeminde damlayan boyayı tutacak kadar plastik olup olmadığına değil, boyayı tavana koymaya odaklanabilirsiniz. Viskozite ayrıca hangi uygulama araçlarını başarıyla kullanabileceğinizi bilmenizi sağlar. Tavan boyası ile karşılaştırıldığında lateks duvar boyası önemli ölçüde daha düşük viskoziteye sahiptir. Bu düşük kalınlık seviyesi, boyanın yeterince hızlı kurumaması ve zemine çok fazla boya damlaması riskini taşıdığınız için tavanları boyamak için ideal hale getirmez. Bu boya, duvar boyasına göre merdaneden daha kolay damlama eğiliminde olacaktır. Düşük viskoziteli boyalar tavanınızda damlamalar yapabilir. Bunun düzeltilmesi çok zor olabilir ve alanı biraz çirkin bir şekilde bırakabilir. Daha yüksek viskoziteli tavan boyasının kullanılması, her yönden daha iyi bir görünüm sağlayacak ve ayrıca daha az damlama ve daha az boya sisi oluşmasını önleyecektir.

 

Tavan Boyası Özellikleri Nelerdir?

Tavan boyası, sıva gibi çeşitli dokulu yüzeylere güçlü yapışma sağlar, alçıpan ve alçı. Ayrıca birçok duvar boyası türünden daha dayanıklıdır ve çatlamaz veya soyulmaz. Ayrıca su bazlı (lateks) veya yağ bazlı tavan boyası seçeneğiniz olduğunu göreceksiniz. Kısaca ikisi arasındaki farklar hakkında daha fazla konuşacağız.

Pigment: Boyanın rengini oluşturan şey budur. Pigmentler mavi, yeşil, kırmızı, pembe, sarı vb. Çeşitli tonlar olabilir.

Reçine: Boyanın uygulandıktan sonra yüzeye yapışmasını sağlayan şey budur.

Solventler: Solvent, boyayı sıvı hale getiren ve kabı içindeyken katı hale gelmesini engelleyen taşıyıcıdır. Boya bir yüzeye uygulandığında veya boya bir süre açıkta bırakıldığında buharlaşmaya başlar ve boya sertleşir.

Katkı maddeleri: Katkı maddeleri, boyalara, uygulandığı yüzeyde lekelerin görünmesini engellemek için leke engelleme veya boya ile temas eden küfü öldürme gibi özel özelliklerini ve özelliklerini veren şeydir.

 

Tavan Boyası Modelleri

Hem maliyet hem de performans açısından en iyi seçenek olan boyayı seçmek söz konusu olduğunda, ucuz indirimli alımlardan kaçınmak için elinizden gelenin en iyisini yapmanız önemlidir. Konu evinizi boyamaya geldiğinde ucuz ve düşük kalite her zaman en iyisi değildir. Bu yüzden tavan boyası modelleri seçerken dikkatli olmalısınız.