Venik- Yat Vernik

Venik- Yat Vernik

Venik -yat vernik genellikle sentetik bazlı olup ahşap üzerlerine uygulanarak ahşabın dış unsurlardan sudan tozdan ve benzeri durumlardan korumasını sağlayan vernik türüdür. Şeffaf bir görünüme sahiptir. Uygulandığı ahşap üzerinde ıslak ve parlak bir görünüm ile kendini belli etmektedir. Özellikle su ve neme karşı uygulanan ahşapta büyük bir direnç oluşturur. Bu sayede farklı tipte ve farklı türdeki ahşaplarda su ve neme karşı uzun yıllar dayanım kazandırır. Bu özellikleri sayesinde özellikle deniz taşıtlarında, binaların iç ve dış kısımlarındaki ahşap kısımlarda, mobilyalarda, lambrilerde, pergola sistemlerinde, kapı pencere ve benzeri ahşap zeminlerde, havuz teras sauna gibi alanlardaki ahşap yüzeylerde yaygın bir şekilde kullanılmaktadır.

Yat Vernik Nedir?

Özellikle ahşap ile uğraşan birçok kişi tarafından vernik vazgeçilmez bir koruyucudur. Venik – yat vernik içeriğindeki sentetik sayesinde uygulanan ahşabın suya ve neme dayanıklı bir hale gelmesini sağlayan maddedir. Uygulandığı ahşaba yapışarak havayla ve dış ortamla malzemenin temasını kesmekte ve sert bir yüzey oluşturmaktadır. Oluşan bu yüzeyde su ve nem bulunmamakta. Bu sayede ahşabın da neme rutubete bağlı çürüme gibi durumları olmamaktadır. Genel itibarıyla parlak vernikler tercih edilse de vernik çeşitleri arasında yarı mat veya mat olan çeşitleri de bulunmaktadır. İsteğe göre ve ahşabın kullanılacağı alana göre vernik çeşitleri tercih edilerek kolayca uygulanabilir.

Su Bazlı Yat Vernik

Son zamanlarda oldukça popüler olarak kullanılan su bazlı vernikler doğa dostu olmasının yanında insan sağlığı için de oldukça dost bir malzemedir. Akrilik resinden ya da akrilik üretandan üretilmekte olan su bazlı vernikler diğer vernik türlerine göre daha hızlı kurur çok az koku yayılımı yaparlar. Su bazlı olmalarının yanında diğer vernik türlerinden performans ve kullanım açısından hiçbir eksiklik taşımazlar. Aynı koruyuculuk etkisine sahiptirler. Uygulamak istediğiniz ahşabın kuru nemsiz olması durumunda %100 koruma sağlayan su bazlı vernikler diğer vernikler ile aynı parlaklıkta ve aynı görünümde bulunmaktadır. Su bazlı vernikler de uygulandığı alan için daha doğal bir görünüm elde edilir. Diğer vernik türleri için kullanılan fırça ve benzeri malzemeler tiner ile temizlemek zorundayken su bazlı verniklerin temas ettiği tüm eşyalar su ile kolaylıkla temizlenebilir. Venik – yat vernik çeşitleri arasında bulunan su bazlı vernik dahil tüm vernik çeşitlerini firmamızdan uygun fiyatlara satın alabilirsiniz.